Meklēt
Aizvēr meklēšanu

Fermentētas augu lapas ar ziediem

Fermentētu ābeles lapu un ābeles, jasmīna un mežrozītes ziedu tēja

Jau trešo gadu Dastea piedāvā fermentētu augu lapas ar dažādiem ziediem. Šo augu maisījumi ir īpaši smaržīgi un gardi.

Fermentācija ir bioķīmisks process, kurā piedalās olbaltumvielu katalizatori – fermenti. Fermentācija notiek pateicoties fermentu mijiedarbībai ar cukuru. Fermentācijas rezultātā uzlabojas auga vērtīgās īpašības un fermentētās tējas ir cilvēka organismam vieglāk uzņemamas. Daudzu augu sastāvā ir ķīmiskas vielas, kas nešķīst, piemēram, augus aplejot ar karstu ūdeni.

Lai izvēlētos augus, kurus fermentēt, vispirms ir jāiepazīstas ar auga ķīmisko sastāvu, pievēršot uzmanību tiem augiem, kuru sastāvā ir tanīni, jo tad tēja būs garšīga un smaržīga. Fermentācijas procesa galvenās sastāvdaļas ir – lapu (auga) vītināšana; auga struktūras izjaukšana, lai no tā izdalās sula; ievietošana atbilstošā traukā, piemēram, stikla bļodā, pārklājot to ar audumu; trauka novietošana siltā vietā; fermetācijas procesa pārtraukšana; kaltēšana; uzglabāšana.

Mēs esam izmēginājuši visas fermentācijas metodes – vieglu, vidēju un spēcīgu un par vispieņemamāko atzinuši vidējo fermentācijas metodi.

Pats fermentēšanas process ir darbietilpīgs, jo viss ir roku darbs. Ļoti svarīga un šī procesa neatņemama sastāvdaļa ir cilvēka maņu orgānu pielietošana – smaržas, redzes un taustes. Tieši no tā ir atkarīga tējas kvalitāte.

Mēs fermentējam šādus augus – ābeles, kazenes, lazdas, pīlādža, meža aveņu, upeņu, kļavas, topinambūra, jasmīna un šaurlapu ugunspuķes lapas.

Gatavojot augu maisījuma tēju par bāzes augu izvēlamies augu lapas un kā pavadošās sastāvdaļas, pievienojam dažādus ziedus, kas uzlabo tējas smaržu, garšu un labvēlīgi iedarbojas uz organismu. Piemēram, fermentētām šaurlapu ugunspuķu lapām pievienojam ugunspuķes, klinģerītes un baltās rudzpuķes ziedus. Savukārt fermentētām upeņu lapām pievienojam ugunspuķes, jasmīna un peonijas ziedus, bet fermentētām meža avenes lapām papildus pievienojam fermentētas pīlādža lapas, pīpenes un māllēpes ziedus.

Fermentēto lazdas lapu tēju var lietot kā ikdienas tēju, jo tā stiprina imunitāti, iedarbojas kā pretiekaisuma līdzeklis, stiprina asinsvadus, savukārt fermentētās meža avenes lapas ieteicamas temperatūras samazināšanai, imūnsistēmas nostiprināšanai, zarnu trakta darbības uzlabošanai un saaukstēšanās – klepus, drudža novēršanai. Fermentētās pīlādža lapas iedarbojas kā pretiekaisuma līdzeklis, palīdz cukura diabēta gadījumos un piemīt asins sastāva atjaunojoša īpašība. Fermentētās ābeles lapas smaržo un nedaudz garšo kā karamele.

Fermentētās ugunspuķes lapas veicina imunitātes nostiprināšanos, darbaspēju uzlabošanos, dziedina galvas sāpes un migrēnu, nomierina nervus, nοņem spriedzi un normalizē miegu, samazina epilepsijas simptomus, dziedina kuņģa-zarnu trakta slimības, normalizē vielmaiņu, ugunspuķes ziedus lieto pie galvassāpēm, bezmiega, imunitātes stiprināšanai, vēdera izejas mīkstināšanai un brūču dziedināšanai, priekšdziedezera iekaisuma gadījumos. Man kāds augu pētnieks un zinātājs ieteica fermentētās ugunspuķes lapas savienot ar ananāsu mētru (tā ir ar ļoti specifisku smaržu un garšu) un šis maisījums ir ļoti labs kā rīta brokastu tēja.

P.s. Detalizēts fermentācijas procesa apraksts drīzumā.

Mēs izmantojam sīkdatnes lai uzlabotu Tavu pieredzi mūsu mājaslapā. Turpinot izmantot mūsu mājaslapu Tu piekrīti sīkdatnēm. Uzzināt vairāk