Skip to content

Jāņu zāles

Mēs visi esam dzirdējuši, ka puķēm, zālēm un augiem, kas plūkti vasaras saulgriežos, piemīt dziedniecisks un maģisks spēks. Starp Jāņu zālēm nudien atradīsiet tādas, kas satur vērtīgas, ārstnieciskas vielas, kas spēj uzlabot pašsajūtu un līdzēt pret dažādām kaitēm.

“Mūsdienu dzīvesveids tīri intuitīvi mudina cilvēkus atgriezties pie dabas. Ne velti lielu popularitāti ieguvuši dažādi uztura bagātinātāji, pārtikas piedevas, vitamīnu un minerālvielu kompleksi, kas veidoti no dabiskām izejvielām – augiem. Šīs pašas vielas mēs varam iegūt dabā, turklāt nemaksājot par tām bargu naudu, bet gan liekot lietā savas zināšanas par ārstniecības augu īpašībām, sagatavošanu un izmantošanu,” saka farmācijas doktore, Rīgas Stradiņa universitātes profesore un “Latvijas valsts meži” kustības par atpūtu dabā “Mammadaba” eksperte Vija Eniņa.

Tāpēc, pirms dodamies uz mežiem un pļavām pēc Jāņu zālēm, iepazīsimies ar tiem ārstniecības augiem, kurus varam gan iepīt vainagā, gan arī izmantot pēc svētkiem – ārstnieciskos un veselību spēcinošos nolūkos!

Jāplūc vasaras saulgriežos !?

Lielai daļai dabā sastopamo ārstniecisko augu, īpaši lakstaugu, ievākšanas laiks ir to ziedēšanas sākuma fāze, kas sakrīt ar vasaras saulgriežiem. Ziedēšanas sākumā augos koncentrējas visvairāk aktīvo un biogēno vielu, kas tiek prasmīgi izmantotas ārstnieciskos nolūkos. Jau kopš seniem laikiem izmantoto tautas gudrību – ka labākās zālītes ievācamas laikā līdz Jāņiem, cilvēki pratuši nodot tālāk gan caur paražām un tradīcijām, gan tautasdziesmām, akcentējot Jāņu zāļu lasīšanas lomu. Šo tradīciju papildinājusi arī mitoloģija, Jāņu vakaru saistot ar īpašas svētības, maģiska spēka un burvestības piesātinātu laiku.

Arī mēs augus priekš šīs sezonas tēju mixiem esam ievākuši tieši vasaras saulgriežos.

Lai arī Jāņu dziesmās minēta augu vākšana agrā rīta rasā, tos tomēr ieteicams vākt sausā laikā. Ārstniecības augus – ziedus un lapas vislabāk ievākt līdz pusdienlaikam vai vēlā pēcpusdienā, jo pusdienlaikā vākti augi ātrāk sablīvējas, samelnē vai sasut. Ievāktās lapas nedrīkst saspiest, tās vēlams likt grozos, kastēs vai auduma maisiņos, taču ne plastikāta maisos, lai novērstu sakaršanu vai bojāšanos.

Kādu Jāņu zāli plūkt ?

Ja salasītās Jāņu zāles pēc svētkiem vēlamies izmantot ārstnieciskos nolūkos, tad jāņem vērā, ka atsevišķi augi satur īpaši vērtīgas un ārstnieciskas īpašības.

No Latvijas dabā sastopamajiem dziedniecības augiem pazīstamākās un biežāk lasītās zālītes ir āboliņš (sarkanais un baltais), deviņvīru spēks, baldriāns, madara, mātere, raudene, baltā nātre, biškrēsliņš, kaķpēdiņas, zaķpēdiņas, cigoriņš, gaiļbiksīte, māllēpe, rudzupuķe, amoliņš, melisa, lavanda, pelašķis, veronika, asinszāle, ugunspuķe, vībotne, piparmētra, kumelīte, kliņģerīte, ceļmallapa, matuzāle, ārstniecības lupstāji, strutenes, zirgskābenes, kā arī ozolu, bērzu un pīlādžu zari un lapas.

Vairāk par šo augu labajām īpašībām, iedarbību, lietošnu un informācīju par ķīmisko sastāvu atradīsiet https://dastea.lv/augi/

Jāņu zāļu saglabāšana..

Ja savlaicīgi esam iepazinušies ar dažādu augu dziednieciskajām īpašībām, savu Jāņu vainagu varam gatavot tikai no ārstniecības augiem, bet pēcāk to izkaltēt un glabāt virtuvē pie sienas – vajadzības gadījumā nogriežot no vainaga pa kādai šķipsnai vērtīgo augu un izmantojot zāļu tēju pagatavošanai.

Žāvēšana ir viens no plašāk izmantojamiem paņēmieniem ārstniecisko zāļu saglabāšanai – ar tās palīdzību augu daļas tiek atbrīvotas no mitruma, līdz ar to pārtraucot visus bioķīmiskos procesus augā un saglabājot tajā esošās bioloģiski aktīvās vielas. Žāvēšana, turklāt, neļauj savairoties baktērijām un pelējumam.

Augus nedrīkst izžāvēt pilnībā, jo tad tie uzsūks mitrumu no apkārtējā gaisa.

Vairumu ārstniecisko augu var žāvēt parastos apstākļos, žāvēšanai izmantojot māju bēniņus, šķūņus un nojumes, istabas un palodzes. Augus plānā kārtā jāizber uz avīzes vai audekla un jāžāvē, sargājot no tiešas saules iedarbības un mitruma.

Pēc žāvēšanas augus vēlams ievietot audekla vai papīra maisiņos, vai stikla traukos un glabāt sausās, tumšās vietās.

Lai izdodas ievākt labākās un skaistākās Jāņu zāles, lustīgi nolīgot, un, protams, labu veselību !

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *