Skip to content

Apinis

хмель обыкновенный

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, rūgtvielas jeb sveķveida vielas, α un β skābes – humulons, kohumulons, lupulons, allupulons; flavonoīdi, kumarīni, katehīni, antocianidīni, fenolskābes, B, E grupas vitamīni, askorbinskābe, estrogēnie hormoni, u.c bioloģiski aktīvas vielas.

Iedarbība, lietošana
Apiņa augļkopu drogai piemīt nomierinoša, pretsāpju, pretiekaisuma, baktericīda, antialerģiska, spazmolītiska un nedaudz estragēna iedarbība.
Apiņa augļkopu lieto uzbudinājuma; bezmiega; galvassāpju; neirožu un histērijas mazināšanai; kā nomierinošu līdzekli klimaksa periodā; ēstgribas rosināšanai; gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai; žultspūšļa un aknu slimību gadījumos; nierakmeņu slimību, cistīta, uretrīta dziedināšanai; pret paaugstinātu dzimumtieksmi, sāpīgām erekcijām; bronhītiem, ja daudz krēpu; pret akūtām iesnām; šizofrēnijas saslimšanas gadījumos. Apiņa augļkopas ieteicamas sāpīgu, stipri asiņojošu mēnešreižu gadījumā; tuberkulozes dziedināšanai. Labs līdzeklis miegam.

Apiņa augļkopu ārīgi lieto:

    1. matu sakņu stiprināšanai un pret blaugznām
    2. grūti dzīstošu brūču dziedēšanai
    3. kompresēs kā pretsāpju līdzekli
    4. sasitumu dziedināšanai
    5. aromātiskām vannām
    6. strutojošu apdegumu dziedināšanai
    7. ādas slimību dziedināšanai – ēdēm, kašķim, ādas vēzim.
 

No apiņa augļkopām var pagatavot  spilvenu bezmiega novēršanai, jo nomierinošais efekts parādās arī ieelpojot apiņu smaržu. Apiņa augļokopas lieto alus rūpniecībā kā antibiotiku saturošu drogu alus skābšanas procesa ierobežošanai.

Uzmanīgi!
Var izraisīt nelabumu, vemšanu, sāpes kuņģī, gurduma sajūtu, nespēku, galvas sāpes.

Apse

Ocина

Ķīmiskais sastāvs
Apses lapas satur izoramnetīnu, kempferolu, dažādas skābes, glikozoīdus – salicīnu, karotīnu, askorbinskābi, proteīnu, taukvielas, šķiedrvielas, ogļhidrātus, C vitamīnu, flavonoīdus, miecvielas u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Apses miza satur benzoskābi, gamma linolēnskābi, pektīnu, glikozoīdus, ēteriskās eļļas, pektīnu, tanīnus, dažādus mikroelementus – cinku, varu, molibdēnu, kobaltu, dzelzi, jodu, niķeli, miecvielas.
Apses pumpuri satur glikozīdus – tanīnus, fenolkarbonskābes, triglicerīdus, fruktozi, aromātiskos savienojumus, rafinozi, askorbinskābi, flavonoīdus, karotīnus, salicīnu, populinu, sveķus, minerālsāļus, kvercetīnu, luteolīnu, ogļhidrātus u.c.bioloģiski aktīvas vielas.

Iedarbība, lietošana
Apsei piemīt asinsrades, pretmikrobu, pretiekaisuma, karstumus mazinoša, atkrēpojoša, savelkoša, sviedrējoša, žultsdzenoša, urīndzenoša, pretmikrobu iedarbība.
Apses mizu ieteicams lietot brūču; čūlu; apdegumu; ādas un gļotādas iekaisumu; hemoroīdu; reimatisma; saaukstēšanās, klepus dziedināšanai. Apses miza palīdz kolīta, prostatas dziedzera saslimšanas gadījumā. Apses mizai ir viegla urīndzenoša īpašība; tā mazina sāpes un iedarbojas kā karstumus mazinošs līdzeklis. Apses miza atvieglo menstruālās sāpes. Apses mizā esošās pretmikrobu un pretiekaisuma vielas palīdz dažādu saslimšanu kompleksā dziedināšanā.
Apses pumpuri palīdz prostatas profilaksei un slimības saasinājuma gadījumos, mazina sāpes. Izkaltētos pumpurus samaļ pulverī un sajaucot ar eļļu var lietot kā pretiekaisuma un rētu dziedējošu līdzekli apdeguma gadījumos. Apses pumpuri ir labs līdzeklis ielaistas saaukstēšanās, plaušu karsoņa un plaušu tuberkulozes gadījumos.
Jaunos apses dzinumus, pumpurus, mizu un lapas izmanto asinsradei un kā savelkošu līdzekli.

Asinszāle

Зверобой продырявленный

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, miecvielas, karotinoīdi, ēteriskās eļļas, saponīni, rūgtvielas, karotīns, vitamīni C, PP, P, B3 u.c. bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Asinszālei piemīt antibakteriāla, pretiekaisuma, nomierinoša, spazmolītiska, sāpes mazinoša, brūces dziedinoša, urīndzenoša, žultsdzenoša iedarbība.

Asinszāle nomierinoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu. Palīdz depresijas gadījumos. Veicina ēstgribu. Normalizē kuņģa un zarnu darbību. Normalizē kapilāru caurlaidību un uzlabo venozo asinsriti. Mazina tūsku. Iznīcinoši iedarbojas uz stafilokokiem un grampozitīvām baktērijām.
Asinszāli lieto: aknu un žultspūšļa iekaisuma dziedināšanai; tā novērš žults aizturi žultspūslī, aizkavē žultsakmeņu veidošanos un gāzu uzkrāšanos zarnās; podagras un nieru slimību gadījumos; neirozēm; stresam; aterosklerozei; gastrītam ar pazeminātu skābes daudzumu kuņģa sulā; kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlai; miega traucējumiem; saaukstēšanās un akūtas vīrusu infekcijas slimbām; urīnpūšļa iekaisumam un urīna nesaturēšanai. Vācijā veiktie pētījumi uz 3000 cilvēkiem asinszāli apstiprina kā efektīvu līdzekli vieglas depresijas gadījumos (antidepresants).
Asinszāli ārīgi lieto:
apdegumiem; apsaldējumiem; slikti dzīstošām brūcēm un čūlām – apsējus ar asinszāles izvilkumu eļļā.
izmežģījumiem; sasitumiem; sastiepumiem; mutes dobuma gļotādas iekaisumam – asinszāles izvilkums degvīnā.
Asinszāli lieto arī kulinārijā – asinszāles galotnītes kaltē, samaļ pulverī un izmanto kā garšvielu zivju ēdienu, mērces, salātu pagatavošanā.
Asinszāli lieto kosmētikā sejas ādas kopšanai; tonizēšanai un iekaisušas ādas nomierināšanai; losjona pagatavošanai.
Asinszāli lieto krāsvielu iegūšanai – vilnas dziju un audumus var nokrāsot dzeltenā vai oranžā krāsā. Ja izmanto visu augu – var iegūt citrondzeltenu krāsu.

Uzmanīgi!
Nelietot lielās devās un ilgstoši. Nelietot karstā un saulainā laikā. Nav ieteicams lietot, ja ir paaugstināts asinsspiediens. Nav ieteicams grūtniecēm!

Ābele

листья, цветы яблони

Ķīmiskais sastāvs
Rutīns, kvercetīns, hipericīns, floricīns un tā aglikons floretīns, naringīns, narinenginīns, epikatehīns, florogēnskābe; leikoantocianidīni, antociāni, cianidīns, pelargonidīns.
Iedarbība, lietošana
Ābele ir sieviešu spēka un seksualitātes koks. Ieteicams lietot saaukstēšanās un klepus (mīkstinās) gadījumā. Veicinās balss aizsmakuma mazināšanos. Avicenna ir uzsvēris ābeles lapu labās īpašības karsto audzēju sākumstadijā un pret pūtīšu veidošanos. Lieto dietoterapijā pie vispārēja spēku izsīkuma, mazasinības, pie akūtām un hroniskām caurejām, kolītiem, gremošanas uzlabošanai. Ābeļu ziedu un lapu tēju lieto pret mazasinību, tuberkulozi un paaugstinātu temperatūru. Ābeles ziedi ar ābolu mizu sajaukti palīdz iesnu gadījumos un sirds slimniekiem un nervoziem cilvēkiem. Lapas iesaka saindēšanās gadījumos.

Ābolmētra

мята яблочная

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, ēteriskā eļļa, karotīns, dažādi vitamīni, mikroelementi, makroelementi, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pret nelabu dūšu, vemšanu, caureju, gripas un saaukstēšanās gadījumos, kā arī pret reimatismu un nervu sāpēm. Lieto pret gremošanas orgānu darbības traucējumiem un kā žultsdzinēju. Ābolmētras tēja aktivizē un nostiprina cilvēka smadzeņu darbību un stimulē garīgās spējas. Novērš mutes dobuma (arī smaganu) sāpes un iekaisumu, kakla iekaisumu (der skalošanai), palīdz novērst klepu un saaukstēšanās slimības, palīdz dziedināt palušu slimības, novērš stipras galvas sāpes, palīdz migrēnas gadījumos. Ieteicams lietot centrālās nervu sistēmas, stresa, depresijas, neirožu gadījumā. Normalizē miegu. Piemīt sviedrējoša iedarbība augstas temperatūras gadījumā. Paplašina asinsvadus, novērš muskuļu sāpes. Ābolmētra ir ļoti ieteicama sievietēm klimaksa simptomu novēršanai; novērš menustrālā cikla traucējumus. Vīriešiem palīdz novērst pēdu svīšanu, nomierinoši iedarbojas uz visu organismu, novērš emocionālo saspringumu.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams, ja ir pazemināts asinsspiediens, pastiprināta miegainība. Bērniem līdz 3 gadiem var ietekmēt (pazemināt) elpošanas sistēmas darbību.

Baltā panātre

яснотка белая крапива глухаяt

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, gļotvielas, ēteriskās eļļas, holīns, histamīns, miecvielas, saponīni, organiskās skābes, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Savelkoša, asiņošanu apturoša, pretiekaisuma, pretalerģiska, vispārtonizējoša iedarbība. Nomierina centrālo nervu sistēmu, stimulē dzemdes kontrakcijas (savilkšanos), pazemina cukura līmeni asinīs. Lieto ginekoloģijā pret baltajiem ziediem, dzemdes asiņošanu, mēnešreižu traucējumiem, urīnpūšļa, urīnvadu, nieru bļodiņu iekaisuma gadījumā, pret bezmiegu, ādas niezi un izsitumiem.

Baziliks, sarkanais

базилик обыкновенный

Ķīmiskais sastāvs
Ēterisko eļļu, askorbīnskābi, rutīnu, karotīnu, miecvielas. Dažādu šķirņu bazilikiem ir atšķirīgs komponentu daudzums, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, spazmolītiska, antimikroba, organismu spēcinoša iedarbība. Uzlējums rosina ēstgribu, mazina kuņģa sāpes. Var izmantot kā pretdrudža un atkrēpošanu veicinošu līdzekli. Nomierina nervus; palīdz pret bezmiegu, skumjām un nomāktību. Attīra no ļaunas acs. Atbaida kukaiņus. Tēja pēc ēšanas veicina gremošanu. Lietojot svaigu baziliku iespējams samazināt migrēnas sāpes. Svaigas, saberztas lapiņas mazina uztūkumu pēc kukaiņu kodumiem. Kaltēts un saberzts baziliks palīdz atjaunot ožu hronisku iesnu gadījumā.

Ceriņi

сирень, синий

Ķīmiskais sastāvs
Parastā ceriņa ziedos ir farnezols, ēteriskās eļļas, alkaloīdi; kumarīnu atvasinājumi; glikozīds; siringīns; flavonoīdi; miecvielas; sveķvielas; askorbīnskābe; fitoncīdi; C vitamīns. Minimālā daudzumā zilā ceriņa ziedi satur zilskābi (ciānūdeņražskābe), kas produktu no ceriņiem padara indīgu.
Iedarbība, lietošana
Parasto ceriņu lieto, galvenokārt, kā sviedru dzenošu un pretiekaisuma līdzekli. Parastā ceriņa preparāti stimulē apetīti, palīdz izvadīt akmeņus no nierēm un urīnpūšļa. Izmanto, kā brūču dziedējošu, temperatūru mazinošu, sāpju remdējošu līdzekli. Produktu no ceriņu ziediem lieto saaukstēšanās; klepus; plaušu tuberkulozes; cukura diabēta; epilepsijas; redzes asuma uzlabošanai.
Uzmanīgi!
Nedrīkst pārdozēt!!!
Pārdozēšanas gadījumā var rasties – rūgtums mutē; slikta dūša; krampji; apgrūtināta elpošana; galvassāpes; izsitumi uz ādas.
Pilnībā aizliegts lietot, ja stipri bojātas aknas, nieres, kuņģis.
Aizliegts lietot grūtniecēm un bērniem!

Dadzis lielais jeb diždadzis

лопух большой

Ķīmiskais sastāvs
Organiskās skābes, flavonoīdi, ēteriskās eļļas, karotinoīdi (lapās), miecvielas (saknēs), gļotvielas, cukuri, C vitamīns u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Antiseptiska, dezinficējoša, ēstgribu veicinoša, urīndzenoša, žultsdzenoša, sviedrējoša, vielmaiņu veicinoša iedarbība. Lieto nieru, urīnpūšļa, žultsakmeņu, vielmaiņas traucējumu, gastrīta, čūlas slimības, podagras dziedināšanai. Inulīna ietekmē uzlabojas inulīna veidošanās funkcijas aizkuņģa dziedzerī. Lapām piemīt antibakteriāla iedarbība un tās var lietot ādas iekaisumu, ekzēmas, psoriāzes u.c.slimību dziedināšanai. Lieto cukura diabēta, prostatas gadījumos.
Uzmanīgi!
Lietojot iekšķīgi jāievēro veģētārā diēta. Jāizvairās no trekna uztura, kūpinājumiem, asām garšvielām. Kulinārijā ar dadža sakni var aizvietot kartupeļus; lapas var ēst salātos.

Deviņvīruspēks

коровяк густоцветковый

Ķīmiskais sastāvs
Ziedi satur nedaudz ēteriskās eļļas, gļotvielas, saponīnus, cukurus, flavonoīdus, C vitamīnu, karotinoīdus. Lapas satur arī miecvielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, sāpes mazinoša, atkrēpojoša un mīkstinoša iedarbība un P vitamīna aktivitāte. Piemīt kairinoša iedarbība uz nieru, urīnceļu un augšējo elpceļu gļotādu. Lieto kā mīkstinošu, atkrēpošanu veicinošu līdzekli bronhīta, traheīta, laringīta, garā klpeus, gripas un saaukstēšanās slimību dziedināšanai. Var lietot arī stresa, miega traucējumu gadījumos.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams lietot grūtniecēm un nieru slimniekiem.

Dille

укроп

Ķīmiskais sastāvs
Dilles augļos (sēklās) ir ēteriskās eļļas, furanokumarīni, olbaltumvielas, fenolkarbonskābes. Dilles lakstos, lapās ir ēteriskā eļļa, askorbinskābe, karotīns, B1, B2, PP vitamīni, flavonoīdi ar P vitamīna aktivitāti, minerālvielas – dzelzs, kālijs, fosfors, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Lietošana, iedarbība
Sekmē gremošanas sistēmas darbību, palīdz atbrīvoties no gāzēm zarnu traktā, novērš spazmas, stimulē piena sekrēciju, paplašina asinsvadus un normalizē paaugstinātu asinsspiedienu, sekmē žults sekrēciju un diurēzi. Pulveri vai uzlējumu lieto arī pret aizdusu, krampjiem, aknu slimību dziedināšanai. Lakstu uzlējumu izmanto organisma stiprināšanai pret infekcijas slimībām, akūtām saaukstēšanās slimībām, asinsspiedienu pazeminošu līdzekli. Vienlīdz labi iedarbojas uz locītavām, nierēm, ādu. Labi izvada sārņus, šlakvielas no organisma. Dabīgs antiseptiķis, tās mazina iekaisuma procesus, novērš infekcijas. Palīdz pret sliktu dūšu un sliktu elpu.
Uzmanīgi!
Grūtniecības laikā nelietot (nelielās devās tikai ar ārsta atļauju).

Egle

ель европейская

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskā eļļa, C vitamīns, dzelzs, hroms, alumīnijs, sveķi, flavonoīdi, fitonicīdi, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Egles putekšņi ir unikāls produkts un informācija par to nav plaši pieejama. Egles putekšņus var lietot tos samaisot ar medu vai pa «naža galam», kas ir apmēram 1 grams, tukšā dūšā. Egles putekšņi ir ieteicami pēc ieilgušas slimošanas. Normalizē endokrīno sistēmu un sirds un asinsvadu sistēmu. Veicina holesterīna līmeņa samazināšanos; piemīt urīndzenoša un žultsdzenoša iedarbība; veicina zarnu trakta darbību; uzlabo imūnsistēmu. Aizsargā organismu no onkoloģiskāsm slimībām. Ieteicami turbekulozes saslimšanas gadījumos; palīdz diabēta slimniekiem; atjauno ādu.

Gaiļbiksīte

первоцвет весенний

Ķīmiskais sastāvs
Cukuri, ēteriskā eļļa, saponīni, flavonoīdi, karotīni. Lapas satur C vitamīnu, karotīnu, minerālvielas, organiskās skābes, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana 
Pretiekaisuma, nomierinoša, atkrēpojoša, spazmolītiska, viegli urīndzenoša, sekrēciju veicinoša, organismu spēcinoša iedarbības. Lieto bronhu, trahejas iekaisumu, migrēnas, neirožu un miega traucējumu ārstēšanai, depresijai, histērijai. Kulinārijā izmanto pavasara salātos, zupās.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams pārsniegt norādīto devu, jo tas var izraisīt sliktu dūšu, vemšanu, caureju. Ziedputekšņi var izraistīt alerģiju – niezi, ūdeņainas čūlas, gļotādas iekaisumu.

Jasmīns

жасмин

Ķīmiskais sastāvs
Jasmīna ziedi un lapas satur flavonoīdus; ēteriskās eļļas; minerālvielas; alkaloīdus. Lapās ir ursolskābi. Ziedos ir organiskās skābes tādas kā salicilskābe, skudruskābe.
Iedarbība, lietošana
Mazina karstumus; piemīt pretmikrobu, baktericīda un nomierinoša iedarbība; pielieto nervu sistēmas slimību dziedināšanā; izmanto galvas un muguras smadzeņu iekaisuma mazināšanai;
Palīdz galvassāpju gadījumos; paaugstināta asinsspiediena gadījumos. Mazina nelabu dūšu. Palīdz depresijas un nervu spriedzes mazināšanai. Ieteicama bezmiega gadījumos.
Svaigu ziedu uzlējumu var lietot hepatīta gadījumos.
Armēnijā piemēram, uzlējumu no svaigiem ziediem un lapām, pievienojot cukuru, lieto bronhiālās astmas un hroniska bronhīta gadījumos. No ziediem pagatavo ārstnieciskos maisījumus konjuktivīta, dizentērijas, čūlu un audzēju ārstēšanai. Lietojot jasmīna ziedu tēju var panākt pilnīgu emocionālo un fizisko relaksāciju. Attīsta filozofiskas domas un attieksmi pret dzīvi. Ieteicams meditācijas laikā. Stimulē galvas smadzeņu darbību, pastiprina dzimumjunkcijas, izrāda imunomodulējošu iedarbību, izrāda kancerogēnu iedarbību, piemīt augsta aktioksidanta aktivitāte. Normalizē pazeminātu insulīna līmeni. Uzlabo asinsriti, palīdz pie elpošanas, endokrīnās sistēmu saslimšanām. Mazina dermatītu, ekzēmu un alerģiskus izsitumus. Normalizē iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību. Novērš sāpes menstruāciju laikā, mazina iekaisumu un disfunkciju dzimumorgānos.
Uzmanīgi!
Nelietot grūtniecības laikā bez saskaņojuma ar ārstu.

Kadiķis

можжевельник

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, fitoncīdi, miecvielas, sveķi, sveķskābes, flavonoīdi, organiskās skābes, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Iedarbojas uz aknu darbību un ir spēcīgs organisma attīrīšanas līdzeklis. Piemīt pretiekaisuma īpašības, pazemina portālo hipertensiju. Urīnsistēmas līmenī darbojas kā spēcīgs diurētiķis un efektīvi cīnās ar tūskām. Šķīdina nierakmeņus un pazemina hiperurikēmiju. Uzlabo imūnsistēmu; palīdz pie dažādām alerģijām, jo labi iedarbojas uz aknām. Izmanto kā tonizējošu līdzekli visam organismam. Palīdz sirds reimatisma dziedināšanai; asinsvadu paplašināšanai; locītavu reimatisma dziedināšanai; neitralizē (izvada) kaitīgās vielas (urīnvielas, urīnskābi, holesterīnu); palīdz uzveikt saaukstēšanās slimības; attīra elpošanas ceļus; noderīgs cilvēkiem ar lieko svaru un saldummīļiem. Kadiķu kūre ir laba gripas profilaksei. Zaru kvēpināšana attīra telpu, iznīdē vīrusus un baktērijas. Ļoti veselīgas gan pieaugušajiem, gan bērniem ir kadiķu vannas.

Kazene

ежевика

Ķīmiskais sastāvs
Kazenes lapas satur flavonoīdus; organiskās skābes; miecvielas; askorbinskābi; minerālvielas – varš, kālijs, mangāns.
Iedarbība, lietošana
Iedarbība savelkoša, pretiekaisuma, antiseptiska, sāpes remdinoša, dziedinoša. Sekmē asins recēšanu, pastiprina peristaltiku. Ieteicams pie caurejām, dizentērijas. Pie gremošanas trakta iekaisumiem un aknu slimībām. Pret stiprām menstruācijām. Saaukstēšanās gadījumos kā sviedrēšanas līdzeklis. Lieto pie elpceļu iekaisumiem, klepus; pret mazasinību. Ieteicams kā vispārējs spēcinošs līdzeklis, pret paaugstinātu uzbudināmību, histēriju, bezmiegu; pret aterosklerozi. Labs asinstīrtājs līdzeklis pie hroniskām ādas saslimšanām. Var lietot ārīgi mutes skalošanai angīnas un rīkles gļotādas iekaisumiem; pie strutojošām brūcēm, čūlām, ekzēmām, ēdēm (lapu pulveris); pie baltajiem ziediem hemoroīdiem (vannas).

Kliņģerīte, ārstniecības

календула

Ķīmiskais sastāvs
Ziedi satur karotinoīdus, sveķveida vielas, flavonoīdus, ēterisko eļļu, saponīnus, gļotvielas, rūgtvielu kalendenu, organiskās skābes, askorbinskābi, minerālvielas, mikroelementus (cinku, varu, selēnu, molibdēnu), u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Nomierinoša iedarbība, paildzina miegu, stimulē sirdsdarbību, pazemina asinsspiedienu, padziļina elpošanu. Lieto kā pretiekaisuma līdzekli gastrīta, kuņģa un dipadsmitpirkstu zarnu čūlas dziedināšanai, veicina žults sekrēciju. Palīdz aknu, žultsceļu, žultspūšļa iekaisuma gadījumā, samazina ginekoloģiska rakstura sāpes, regulē mēnešreizes. Ārīgi lieto mutes dobuma skalošanai, konjunktivīta, miežu grauda ārstēšanai.

Krese

настурция

Ķīmiskais sastāvs
Glikozīds, tropeolīns, ēteriskās eļļas (sinepju eļļai līdzīgas), polifenoli, askorbinskābe (lapās vairāk), flavonoīdi, karotinoīdi, antocianīdi, karotīni, mirozins (tā šūnas rada kreses īpatnējo smaržu), sērs, 100 gr svaiga auga ir līdz 285 mg C vitamīna; B1, B2 vitamīni; jods, kālijs, dzelzs, fosfors, selēns, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Lieto pret skorbutu, mazasinību, pie hroniska bronhīta, pie nierakmeņu slimības, hroniskām ādas slimībām, kā asins tīrītāju līdzekli, sklerozei; stenokardijas lēkmes mazināšanai; sinepju eļļa, kas ir kresēs, aktīvi iedarbojas uz tuberkulozes baktērijām, stafilokokiem, sēnīšu infekcijām, tostarp, Candida albicans. Kresēs esošais selēns palīdz visu to saslimšanu gadījumos, kas saistītas ar stresu un negatīvu vides iedarbību uz organismu. Vācu fitoterapeiti kresi lieto gripas saslimšanas gadījumos un arī kā profilaktisku līdzekli. Iesaka lietot anēmijas gadījumos. Pret matu izkrišanu svaigu kresi lieto kopā ar svaigu lielo nātri (uzlējums spirtā). Pagājušā gadsmita franču fitoterapeits A.Leklerks nozīmēja kresi bronhīta un emfizēmas gadījumos kā labu atkrēpošanas līdzekli. Augļus (sēklas negatavas) lieto svaigā veidā marinētas.

Kumelīte, ārstniecības

ромашка аптечная

Ķīmiskais sastāvs
Ziedi satur ēteriskās eļļas, kumarīnu, gļotvielas, rūgtvielas, flavonoīdus, organiskās skābes, vitamīnus – C, PP, karotīnu; minerālvielas – selēnu, varu, cinku u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Antiseptiska, sviedrējoša, spazmolītiska, nomierinoša, sāpes mazinoša, mīkstinoša, pretiekaisuma iedarbība. Lieto lai stimulētu kuņģa sekrēcijas izdalīšanos, novērstu rūgšanas procesu un gāzu uzkrāšanos zarnās, kuņģa un 12-pirkstu zarnas čūlas dziedināšanai. Lieto arī aknu un žultsceļu slimību gadījumos; gripas, bronhīta saslimšanas dziedināšanai. Gastrīta, caurejas, dizentērijas gadījumos.

Lazda, parastā

орешник обыкновенный

Ķīmiskais sastāvs
Putekšņos – globulīni, peptoni, vasks, rūgtvielas, holesterīns, saharozeksantīns, hipoksantīns, guanins, adenins.
Lapās – glikozīdi, miricitrozīds, ēteriskās eļļas, miecvielas, karotīni, askorbinskābe, flavonoīdi.
Mizā – miecvielas, flobafēni, lignocerilspirts, betulīns, rūgtvielas, alkaloīdi, flavonoīdi, ēteriskās eļļas, tanīni, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Lieto pie vispārēja vājuma, mazasinības, kā diurētisku līdzekli, pie nieru un žultspūšļa akmeņiem, piena sekrēcijas palielināšanai, kā sviedrēšanas un asinstīrītāju pie dažādiem ādas izsitumiem (ziedu spurdzes), pie malārijas (mizas), pie plaušu tuberkulozes, asiņainām krēpām (pumpuru tēju), pie priekšdziedzera hipertrofijas, pie vēnu paplašināšanās, periflebītiem, kājas stilba čūlām, sirds un asinsvadu saslimšanas; nomierinoši iedarbojas uz centrālo nervu sistēmu; samazina asinsspiedienu; mizas novārījums palīdz kuņģa iekaisuma un čūlas gadījumā. Vācu fitoterapeiti uzskata par vislabāko līdzekli priekšdziedzera palielināšanās gadījumā lazdas mizas un lapu novārījumu. Lazdas jaunās lapiņas (arī pumpuri) atjauno asins sastāvu, veicina galvas smadzeņu apasiņošanu, spēcina organismu.

Lielā nātre

крапива двудомная

Ķīmiskais sastāvs
Lapas satur flavonoīdus, histamīnu, serotonīnu, holīnu, karotinoīdus, hlorofilu, C, K, B1, B2 vitamīnus, triterpēnus, stereolus, miecvielas, organiskās skābes, kumarīnus, minerālvielas (varu, molibdēnu, selēnu, stronciju, bāriju), u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Mazina iekaisumu, pazemina cukura līmeni asinīs, ietekmē vispārējo vielmaiņu, stimulē eritrocītu un protrombina veidošanos, sašaurina asinsvadus, iedarbojas kā žultsdzinējs, aptur asiņošanu, stimulē audu atjaunošanos, tonizē kuņģa, zarnu trakta un dzemdes muskulatūru, uzlabo sirds, asinsvadu un elpošanas centra darbību, novērš urinēšanas traucējumus. Lieto asiņošanas apturēšanai (no dzemdes, deguna, kuņģa), ādas izsitumu, neirozas ekzēmas, dzelzs deficīta, mazasinības, žultspūšļa iekaisuma, gastrīta, kuņģa, divpadsmitpirkstu čūlas gadījumos.
Uzmanīgi!
Nedrīkst lietot, ja ir pastiprināta asins recēšana, hipertensija, ateroskleroze, gadījumos, kad asiņošana rodas no cistām, polipiem u.c. dzemdes audzējiem. Nieru slimniekiem jālieto uzmanīgi. Grūtniecēm nelietot.

Liepas pumpuri

Почки липы

Ķīmiskais sastāvs
Karotīns, C vitamīns, askorbinskābe, karotinoīdi, polisaharīdi, fitoncīdi, olbaltumvielas, gļotvielas, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Samazina iekaisumus un palīdz saaukstēšanās saslimšanas gadījumos; lieto kā atsāpinošu līdzekli, dažādu iekaisumu mazināšanai (arī piena dziedzeru saslimšanas gadījumā). Ārīgi lieto kompresēm galvas sāpju gadījumos, ādas bojājumu gadījumos (svaigus). Labvēlīgi iedarbojas uz centrālo nervu un neiroveģetatīvo sistēmu. Labvēlīgi iedarbojas uz gludo muskulatūru, kardiovaskulāro sistēmu. Liepu pumpuru novārījums palīdz klimaksa karstumu novēršanai; ir labs līdzeklis vairogdziedzera slimību gadījumos. Liepas pumpurus un lapas lieto salātu pagatavošanai.

Liepas jaunie zariņi (miza)

корa липы

Ķīmiskais sastāvs
Kumarīns, tanīns, gļotvielas, triterpēna vielas tiliadīns un eļļa, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana 
Mizu lieto krampju sāpju mazināšanai gremošanas traktā un gremošanas uzlabošanai; izmanto vēdera uzpūšanās mazināšanai; palīdz pie žultsakmeņu saslimšanas gadījuma; lieto stipras saaukstēšanās saslimšanas gadījumā. Ārīgi izmanto kompresēm un mutes skalošanai smaganu un gļotādas iekaisumu gadījumos (kad veidojas pūslīši, erozija). Mizas novārījumu (vārot iegūst ārstniecisku gļotveidīgu šķidrumu) izmanto bojātas ādas ārstēšanai; lieto hemoroīdu gadījumos; locītavu iekaisumu saslimšanas gadījumos. Palīdz podagras gadījumos, reimatisma saslimšanas gadījumos; uzlabo nieru darbību; samazina paaugstinātu asinsspiedienu. Labi palīdz vairogdziedzera saslimšanas gadījumos.
Uzmanīgi!
Grūtniecēm nav ieteicams.

Liepas lapas

листья липы

Ķīmiskais sastāvs
Karotīns, C vitamīns, askorbinskābe, karotinoīdi, polisaharīdi, fitoncīdi, olbaltumvielas, gļotvielas, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Lieto locītavu iekaisuma gadījumos. Novājina baktērijas un sēnīšu saslimšanas gadījumos. Palīdz pret niezi diatēzes gadījumos. Liepas lapām piemīt unikāla spēja iedarboties labvēlīgi uz pilsētu (un ne tikai) iedzīvotāju smadzenēm, sirdi, aknām un nierēm glābjot no hipoksijas. Tāpēc liepu vispār iesaka arī veseliem cilvēkiem. Liepas lapas lieto nervu sistēmas atjaunošanai, sirds nepietiekamības gadījumos, aterosklerozes dziedināšanai. Liepas lapām piemīt nomierinoša iedarbība. Liepas lapas tāpat kā ziedi, ieteicami maziem bērniem nervu sistēmas nostiprināšanai. Ārīgi liepas lapas lieto kā kompresi pret galvas sāpēm; ārstē furunkulus un palīdz apdeguma gadījumos; mastīta ārstēšanai. Liepas lapu sula iedarbojas kā atsāpinošs līdzeklis. Liepas lapu pulveris aptur asiņošanu no brūces.
Uzmanīgi!
Jālieto uzmanīgi un ieteicams ar ārstu saskaņojot, ja ir problēmas ar sirdi, slikta redze, nosliece uz alerģiju. Jāievēro paredzētais daudzums un jātaisa pārtraukumi lietošanas laikā. Liepas lapas lieto salātu pagatavošanai, tās samaļot, var pievienot pankūku mīklai.

Madara

Ķīmiskais sastāvs
Glikozīdi, flavonoīdi, saponīni, miecvielas, fenolskābes, mikroelementi, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Urīndzenoša, pretiekaisuma, pretsāpju, savelkoša un nomierinoša iedarbība. Mazina krampjus, spazmas, veicina brūču dzīšanu. Mazina tūsku; ieteicama žultspūšļa un nierakmeņu slimību dziedināšanai; palīdz pret sāpēm un spazmām zarnu traktā; ieteicama kā nomierinošs līdzeklis nervu slimību dziedināšanai un pret bezmiegu. Ieteicama kompresēm un peldēm ādas slimību – psoriāzes, piodermijas, vaskulītu un pat ādas vēža ārstēšanai. Spēcīgāks efekts ir tad ja vienlaikus lieto gan ārīgi, gan iekšķīgi. Ādas slimību ārstēšanai izmanto svaigu augu sulu.
Uzmanīgi!
Lielās devās izraisa saindēšanos – galvassāpes, reiboni, vemšanu.

Mārsils, mazais

тимьян

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskā eļļa, organiskās skābes, flavonoīdi, rūgtvielas, miecvielas, minerālvielas – dzelzs, selēns, u.c.bioloģiski aktīvās vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, nomierinoša, atkrēpojoša, spazmolītiska, antiseptiska, sāpes mazinoša iedarbība. Mārsila ēteriskai eļļai piemīt spēcīga baktericīda un pretsēnīšu iedarbība. Mārsila preperātus lieto gremošanas uzlabošanai, žults sekrēcijas stimulēšanai, miega traucējumu dziedināšanai. Mārsila preperāti ietilpst pretklepus līdzekļos.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams aknu, nieru, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, aterosklerozes slimniekiem un slimniekiem ar sirdsdarbības ritma traucējumiem. Grūtniecēm nav ieteicams!

Melnais plūškoks

No melnā plūškoka ziediem un ogām gatavo gardu un veselīgu tēju, lai spēcinātu organisma aizsargspēju un mazinātu uzņēmību pret vīrusu iedarbību. Melno plūškoku lieto kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumā, tas ārstē astmu, laringītu, bronhītu, gripu, reimatismu, nomierina nervus, veicina asinsriti, to lieto kā diurētisku līdzekli nieru un urīnpūšļa slimību gadījumā. Melnais plūškoks palīdz novērst aptaukošanos, sakārto zarnu darbību, novērš zarnu spazmas, nierakmeņu rašanos, šķīdina esošos nierakmeņus.
Plūškoka ziedus, lapas, augļus un mizu var izmantot sāpju (galvas, ausu un zobu) mazināšanai. Svaigas plūškoka ogas var izmantot aizcietējumu gadījumos.

Meža zemene

земляника лесная

Ķīmiskais sastāvs
Lapas
satur ēterisko eļļu, miecvielas, flavonīdus, vitamīnus – C, B1, karotinoīdus; minerālvielas – dzelzi, fosforu u.c.
Augļi satur cukurus, organiskās skābes, pektīnvielas, miecvielas, antociānus, flavonoīdus; vitamīnus – C, B grupas, E, P, karotīnu, folskābi; minerālvielas – dzelzi, kalciju, mangānu u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Saknes satur miecvielas, tanīnus un alkaloīdus, kas nosaka zemeņu sakņu augsto bioloģisko vērtību.
Iedarbība, lietošana
Senie dziednieki izmantoja zemeņu saknes dizentērijas ārstēšanai; liesas saslimšanas gadījumos; aknu slimību ārstēšanā; nieru un urīnpūšļa slimību gadījumos. Saknes lieto kā pretiekaisuma līdzekli pie gastrītiem, zarnu trakta iekaisumiem ar caureju vai aizcietējumiem; pie dzemdes un pārliekas menustrālās asiņošanas, pie dzemdes fibriomas; pie bronhīta, klepus; pie podagras; pie reimatisma, išiasa, neiralģijām; pie hemoroīdu mezglu asiņošanas; iekaisumiem. Zemeņu saknēm piemīt savelkoša, diurētiska, žultsdzinēja, pretasiņošanas, antiseptiska iedarbība.

Mežrozīte, augļi

плоды шиповника

Ķīmiskais sastāvs
Askorbinskābe, karotīns, minerālvielas, pektīns, organiskās skābes, flavonoīdi, cukuri, miecvielas, vitamīnu B1, B2, PP, K; sēklās – E vitamīns, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, organismu stiprinošs, nomierinošs līdzeklis. Izmanto svara samazināšanai un tā stabilizēšanai, aknu slimībām, ādas slimnību dziedināšanai – čūlas, dermatīti, ekzēmas, u.c.; sklerozes dziedināšanai, sirds – asinsvadu dziedināšanai. Acu slimību, kakla un saaukstēšanās slimībām. Pēc kaltēšanas mežrozīšu augļos saglabājas 17% askorbinskābes; 3-4% pektīna; 8% cukura; 3.7% organisko skābju. E. Bahs: „Šis līdzeklis būs noderīgs tiem, kas bez kāda šķietama iemesla pret visu kļūst vienaldzīgi un, samierinājušies ar apstākļiem, ļaujas, lai dzīves straume viņus nes. Viņi pacieš visu, nepūlas mainīt savu situāciju, lai gūtu kaut nedaudz prieka. Bez žēlošanās viņi padodas dzīves cīņā.”
Uzmanīgi!
Nelietot, ja ir gastrīts, paaugstināts skābes līmenis kuņģī. Var izraistīt galvassāpes, sāpes kuņģī, diskomforta sajūtu aknu rajonā, sāpes kājās.

Moldāvijas pūķgalve

змееголовник Mолдавский

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, flavonoīdi, Moldāvijas pūķgalve ir izcils ārstniecības augs un garšaugs. Tam piemīt stipra, citronam līdzīga smarža, augs nesatur mentolu.
Iedarbība, lietošana
Pūķgalvei piemīt nomierinoša, organismu stiprinoša un gremošanu veicinoša iedarbība. Pūķgalves spēcīgais aromāts mazina stresu, uztraukumu, tā palīdz atjaunot spēkus. Veicina žults izdalīšanos, mazina sāpes – zobu, galvas. Lieto migrēnas gadījumos. Pretkrampju iedarbība. Palēnina ātru sirdsdarbību. Saaukstēšanās gadījumiem – pie asa bronhīta; piemīt pretiekaisuma, sedatīva iedarbība. Uzlabo apetīti un vielmaiņu. Ginekoloģisku saslimšanu gadījumos. Noder arī ārīgai lietošanai slikti dzīstošu pušumu apstrādei. Palīdz pušumu sadziedēšanā. Moldāvijas pūķgalves tēju var dzert bez jebkādiem saldinātājiem tās īpašās garšas dēļ. Vannām. Var gatavot masāžas eļļu. Lieto arī pievienojot gurķu, patisonu, cukini marinādei. Var pievienot zivju buljonam, arī gaļas ēdieniem. Svaigas vai kaltētas lapas var pievienot salātiem, kā arī izmantot dzērienu aromatizēšanai. Dr.Tereško iesaka to kā labu organisma attīrītāju, kā rezultātā uzlabojas ādas kvalitāte.
Uzmanīgi!
Ēteriskās eļļas var izraisīt alerģiju.

Pelašķis, parastais

тысячелистник обыкновенный

Ķīmiskais sastāvs
Ziedi un laksti satur ēterisko eļļu, alkoloīdus, sveķus, rūgtvielas, kumarīnus, flavonoīdus, miecvielas, organiskās skābes, karotinoīdus, C un K vitamīnu, u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Ēstgribu rosinoša, gremošanu veicinoša, žultsdzenoša, pretiekaisuma, spazmolītiska, temperatūru pazeminoša, asinsspiedienu pazeminoša, pretsklerotiska, asiņošanu apturoša, bektericīda, brūces dziedinoša iedarbība. Lieto hroniska gastrīta, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas, nieru un urīnceļu slimību dziedināšanai, dzemdes un hemoroīdu asiņošanas apturēšanai (neveidojot trombus), malārijas ārstēšanai.
Uzmanīgi!
Nelietot lielās devās un ilgstoši. Nedrīkst lietot grūtnieces, jo tie pastiprina dzemdes savilkšanos un var izraisīt abortu.

Paprika

Перец стручковый

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, arotinoīdus, saponīnus, flavonoīdus, olbaltumvielas, cukurs, organiskās skābes, taukvielas, minerālvielas, karotīnu, alkaloīdus, C, K, B1, B2, P1, PP vitamīni, paprikā ir vismaz 5 reizes vairāk C vitamīna nekā citrusaugos. Atkarībā no rūgtvielas un kapsaicīna paprika iedalās saldajā un sīvajā.
Iedarbība, lietošana
K viatmīnS piedalās asins sarecēšanā, sekmē protrombīna veidošanos aknās. Lieto ēstgribas un gremošanas veicināšanai, ja ir avitaminoze. Ārīgi lieto pret reimatismu, remdina sāpes. Sarkanā paprika pasargā organismu no nelabvēlīgajām baktērijām. Palīdz sirds un asinsvadu saslimšanas gadījumos, kā arī vēža saslimšanas gadījumos. Sarkanā, oranžā un dzeltenā paprika satur luteīnu u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Lieto pārtikā – sautējumos, marinē, zupās, salātos mērcēs, gaļas, olu u.c.ēdienos.

Pētersīlis, cirtainais

петрушка кудрявая

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, furanokumarīni, mikroelementi, ēteriskā eļļa, karotinoīdi, askorbinskābe, B grupas vitamīni, PP vitamīns, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Lietošana, iedarbība
Veicina gremošanu, atklepošanu, gāzu izvadīšanu no organisma, urīndzenoša, spazmolītiska, pretsāpju, pretiekaisuma, antireimatiska, menustrācijas stimulējoša iedarbība. Ieteicama priekšdziedzera iekaisuma gadījumos.
Uzmanīgi!
Lielās devās kairinoši iedarbojas uz dzemdi un var izraisīt abortu. Grūtniecēm aizliegts lietot. Jāuzmanās arī nefrīta, akūta cistīta un podagras gadījumā.

Pienene, ārstniecības

одуванчик лекарственнй

Ķīmiskais sastāvs
Ziedi un lapas satur – C, B1, B2, E, karotinoīdus, minerālvielas, olbaltumvielas, sveķveida vielas, flavonoīdus, kumarīnus. Saknes satur – cukurus, inulīnu, rūgtvielas, organiskās skābes, vitamīnus – C, B2, karotinoīdus, minerālvielas – dzelzi, kāliju, kalciju, mangānu, cinku, selēnu, varu u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Ēstgribu rosinoša, gremošanu veicinoša, urīndzenoša, žultsdzenoša, mīkstinoša, antitoksiska, pretiekaisuma, temperatūru pazeminoša, brūces dziedinoša, nomierinoša, atkrēpojoša iedarbība. Pazemina holesterīna līmeni. Lieto gastrīta ar pazeminātu skābes daudzumu kuņģa sulā ārstēšanai. Aknu, liesas, nieru, aizkuņģa dziedzeru slimību, cukura diabēta, podagras, reimatisma ārstēšanai. Labvēlīgi iedarbojas uz nervu sistēmu, uzlabo miegu un spēcina organismu. Pretcērmju līdzeklis. Pretvēža aktivitāte. Ārīgi lieto apdegumiem, apsaldējumiem, augoņiem, izgulējumiem (ar kaltētām, maltām saknēm apber slimās vietas). Saknes lieto kārpām, kukaiņu dzēlumiem, varžacīm, ekzēmām. Lieto kosmētikā sejas ādas kopšanai, maskām. Kulinārijā pavasaros lieto salātos, zupās.
Uzmanīgi!
Pieneni neiesaka bērniem kaulu veidošanās periodā.

Piparmētra, ķimeņu, šokolādes, aprikožu mētra

мята перечная

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas – mentols; flavonoīdi, karotinoīdi, betaīns, oleanolskābe, ursolskābe, mikroelementi – varš, mangāns, stroncijs; rūgtvielas, miecvielas, karotīni, askorbinskābe u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Piparmētrai piemīt pretaudzēju aktivitāte. Pie gremošanas traucējumiem, pret nelabu dūšu, vemšanu, meteorismu, kā diurētisku, vieglu caurejas līdzekli un žultsdzinēju; Stimulē galvas smadzeņu darbību, pastiprina dzimumjunkcijas, izrāda imunomodulējošu iedarbību, izrāda kancerogēnu iedarbību, piemīt augsta aktioksidanta aktivitāte. Normalizē pazeminātu insulīna līmeni. Uzlabo asinsriti, palīdz pie elpošanas, endokrīnās sistēmu saslimšanām. Mazina dermatītu, ekzēmu un alerģiskus izsitumus. Normalizē iekšējo sekrēcijas dziedzeru darbību. Novērš sāpes menstruāciju laikā, mazina iekaisumu un disfunkciju dzimumorgānos.
Ārīgi lieto pie ādas iekaisumiem un niezes, pie hroniska rīkles gļotādas iekaisumiem, pret mutes netīkamu smaku. Aromātiskām vannām. Piena sekrēcijas veicināšanai. Saaukstēšanās gadījumos pie gripas. Pret galvas sāpēm.
Uzmanīgi!
Nav ieteicamas lietot stipri pazemināta arteriālā asinsspiediena gadījumā.

Priedes čiekuri

шишки сосны

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, sveķskābes, terpēni; tanīni (jo īpaši čiekuros, kam piemīt antioksidanta un antikarcinogēna aktivitāte); C, A, B1, E, H, U, PP vitamīns, flavonoīdi; aminoskābes; polisaharīdi; fosfolipīdi spēj ierobežot vēža šūnu attīstību; fitoncīdi; kalcijs, kālijs, fosfors, magnijs, dzelzs, selēns, borneols, lipīdi, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Saaukstēšanās slimību profilaksei un saslimšanas laikā; avitaminozes gadījumā. Priežu čiekuriem piemīt diurētiska, atkrēpošanu veicinoša un pretmikrobu iedarbība elpošanas ceļu slimību gadījumos (bronhīts, astma, plaušu karsonis u.c.); sirds slimību gadījumos; gremošanas trakta saslimšanu gadījumos; palīdz atgūties pēc insulta. Tanīni palīdz attīrīt organismu no indīgiem savienojumiem un mazina iekaisumu; nikotīnskābe (PP) paplašina asinsvadus; ēteriskās eļļas rada spēcīgu baktericīdu iedarbību.

Raudene, parastā

душица обыкновенная

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, miecvielas, rūgtvielas, flavonoīdi, C vitamīns, minerālvielas – selēns, dzelzs u.c. bioloģiski aktīvās vielas.
Iedarbība, lietošana
Nomierinoša, antiseptiska, sāpes mazinoša, asinis tīroša, ēstgribu rosinoša, gremošanu veicinoša, atkrēpojoša, spazmolītiska, pretiekaisuma, zarnu peristaltiku veicinoša, urīndzenoša, sviedrējoša, pretvīrusu, brūces dziedinoša, pretcērmju iedarbība. Pretvēža iedarbība. Lieto nieru, aknu, žultspūšļa, žultsvadu un zarnu iekaisumu dziedināšanā. Ādas iekaisumiem. Matu izkrišanas gadījumos. Lieto pie bronhītiem, garā klepus, gripas gadījumā kā sviedrējošs līdzeklis; plaušu tuberkulozes gadījumos. Kulinārijā lieto pie kartupeļu, pākšaugu, olu, gaļas ēdieniem. Pievieno zupām, pastētēm, mājas desām. Praktiski lieto spilvenos, kas paredzēti telpas gaisa atsvaidzināšanai. Smarža atbaida kodes un citus kukaiņus. Var iegūt purpurkrāsas krāsvielu vilnas krāsošanai.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams grūtniecēm, jo raudene stimulē dzemdes muskulatūru. Nav ieteicams smagu sirds un asinsvadu slimību gadījumos.

Rudzupuķe, parastā

василёк синий

Ķīmiskais sastāvs
Rudzupuķes ziedi satur glikozīdus, antociānus, flavonoīdus, gļotvielas, miecvielas, u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Ēstgribu rosinoša, žultsdzenoša, urīndzenoša, temperatūru mazinoša, sviedrējoša, sāpes mazinoša, pretiekaisuma, spazmolītiska, tonizējoša, brūces dziedinoša iedarbība. Lieto nieru un urīnceļu iekaisuma, tūskas mazināšanai, aknu, žultsceļu un kuņģa slimību dziedināšanai. Uzlējumu lieto acu iekaisuma un acu sāpju mazināšanai.
Uzmanīgi!
Nav ieteicams grūtniecēm.

Salvija

шалфей лекарственный

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskā eļļa, kuras sastāvā ir cineols, tujons, α-pinēns, D-kampars, rūgtvielas, karnazoļskābe, saponīni, flavonoīdi, miecvielas, savienojumi ar estrogēnu aktivitāti, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, antiseptiska, spazmolītiska, savelkoša iedarbība. Salvija veicina žults sekrēciju un gremošanas sistēmas darbību. Pavājina sviedru, piena un siekalu darbību. Normalizē dzimumdziedzeru funkcijas. Nostiprina nervu sistēmu. Kuņģa un zarnu iekaisuma gadījumos. Uzlējums novērš svīšanu klimaktērija laikā.
Uzmanīgi!
Nelietot akūta nefrīta slimniekiem un grūtniecēm! Nepārsniegt devu, jo var rasties gļotādas iekaisums.

Samtene

бархатцы

Ķīmiskais sastāvs
Karotinoīds – luteīns, ocimēns, sabinēns, pinēns, cimols, lianols, citrāls, tegetons, terpinēns, ketons, alkaloīdi, organiskās skābes, sēra savienojumi, ēteriskā eļļa,u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Diarejas un vēdera koliku dziedināšanai. Palīdz dziedināt aknas un nieres, bet iekaisuma gadījumā mazina sāpes. Samteņu uzlējums uzlabo vielu apmaiņu organismā uz stiprina imunitāti. Antioksidējoša iedarbība. Sviedrējoša iedarbība; veicina atkrēpošanu; žulti dzenoši un diurētiski iedarbojas, uzlabojot gļotu izdali no elpceļiem, mazinot tūsku, uzlabojot aizkuņģa dziedzera darbību; palīdz psoriāzes, vitiligo, neirodermatīta, diatēzes gadījumā; mutes dobuma ārstēšanai; urīndzenoša iedarbība. Palīdz sakārtot nervu sistēmu, ārstēt cukura diabētu, stirprināt imūnsistēmu, noregulēt vielmaiņas procesu organismā. Profilaktisks līdzeklis saaukstēšanās vīrusu infekciju laikā. Labs antidepresants. Novērš aizcietējumus zarnu traktā. Agrīna cukura diabēta stadijā samazina cukura līmeni asinīs, pozitīvi ietekmē vairogdziedzeri, stiprina redzi.
Uzmanīgi!
Nelietot grūtniecēm! Nelietot laktācijas periodā jaunajām māmiņām. Nav ieteicams bērniem līdz 3 gadu vecumam. Nav ieteicams ekzēmas gadījumā un ja ir alerģiska reakcija uz samteni.

Sarkanais āboliņš

Красный клевер

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, polisaharīdi, ēteriskās eļļas, askorbinskābe, kumarīni (estrogēna), karotinoīdi, miecvielas, taukskābes, vitamīni C, B, E, K u.c. bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Antisklerotiska iedarbība. Kavē holesterola uzkrāšanos asinsvados. Veicina vielmaiņas galaproduktu izvadīšanu no organisma. Paaugstina organisma izturību pret infekcijas slimībām. Kavē ļaundabīgo audzēju attīstību. Bronhīta, bronhiālās astmas, saaukstēšanās gadījumos. Priekšdziedzera iekaisuma gadījumos. Kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumos. Kavē ļaundabīgo audzēju attīstību. Acu iekaisuma gadījumā – kompreses. Kulinārijā – kaltētas lapas pievieno zupām, gaļas ēdieniem, mērcēm, salātiem, u.c. Ieteicams dziednieciskām vannām ja uz ķermeņa ir strutainas pumpas, augoņi, arī ādas attīrīšanai. Ziedus var izmantot vilnas u.c. audumu krāsošanai dzeltenā vai brūnā krāsā.

Selerijas lapas

листья сельдерея

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskā eļļa, flavonoīdi, furanokumarīni, holīns, askorbinskābe, skābeņskābe, A, B, C, E vitamīni, beta-karotīni, nātrijs, kālijs, kalcijs, dzelzs, fosfors, magnijs, purīns ogļhidrāti, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Urīndzenoša, spazmolītiska, sedatīva, pretsāpju, viegla caureju radoša darbība, spēcina organismu, regulē vielmaiņas procesus, stimulē dzimumdziedzeru funkciju vīriešiem. Adenomas un impotences gadījumos gatavo dažādas receptes, kuru sastāvā ir medus, augļi, kas sajaukti ar lapu seleriju sulu. Selerija lapu sastāvā esošais nātrijs palīdz izvadīt no organisma lieko šķidrumu, nenodarot kaitējumu cilvēkiem, kuri slimo ar hipertoniju. Palīdz samazināt holesterīna līmeni asinsvados un artērijās, kas labi ietekmē augstu asinsspiedienu. Attīra asinis un bagātina tās ar skābekli. Uzlabo pašsajūtu. Lieto pazemināta hemoglobīna gadījumos. Labvēlīgi ietekmē miega kvalitāti, palīdz stresa situācijās.
Uzmanīgi!
Nelietot lielos daudzumos ja ir kuņģa čūla, pazemināts skābes daudzums; paaugstināts dzelzs, kālija daudzums organismā. Nierakmeņu slimības gadījumā, padagras artrīta, paaugstināta liekā svara (aptaukošanās) gadījumos. Jutīgiem cilvēkiem selerija var izraisīt alerģiskas reakcijas. Nav ieteicams grūtniecēm.

Ugunspuķe

хаменерион узколистный, Иван-чай

Ķīmiskais sastāvs
Flavonoīdi, miecvielas, gļotvielas, pektīnvielas, kumarīni, aminoskābes u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Nomierinoša, pretiekaisuma un savelkoša iedarbība. Ugunspuķe mazina spazmas, sekmē žults sekrēciju. Paaugstina organisma aizsargspējas. Asinstīrošs līdzeklis. Paaugstina imunitāti. Novērš nervu spriedzi un bezmiegu. Lapu un ziedu uzlējumu lieto galvas sāpju mazināšanai, vēdera izejas mīkstinšānai un brūču dziedināšanai. Auga izvilkumiem pavisam nesen konstatēta pretvēža aktivitāte. Pavasaros ugunspuķes jaunās lapas var lietot uzturā salātos un zupās.

Upeņu lapas, jaunie dzinumi

черная смородина – листья, молодые побеги

Ķīmiskais sastāvs
Askorbinskābe, ēteriskā eļļa, P vitamīns, karotīns, cinks, molibdēns, selēns, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, sviedrējoša, diurētiska, pretcaurejas iedarbība. Polivitamīnu avots un paaugstina organisma pretošanās spējas pret nelabvēlīgu ārējo vides faktoru ietekmi. Upeņu lapu tēju lieto, lai mazinātu locītavu reimatiskās un podagras sāpes. Zarnu un kuņģa darbības tonizēšanai, urīnpūšļa slimību, nierakmeņu, aterosklerozes un hipertensijas gadījumā. Lapas izmanto arī vannām ādas slimību gadījumos. Upeņu lapas, pumpurus, zaru galotnes ar pumpuriem un lapām izmanto kā garšvielas. Pumpurus izmanto liķieru un degvīna gatavošanai.

Virsis, sila

вереск обыкновенный

Ķīmiskais sastāvs
Fenolglikozīdi, kumarīni, flavonoīdi, saponīni, miecvielas, organiskās skābes, minerālvielas, tanīni, citronskābe, sveķi, ciete, daudz mangāna u.c.bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Pretiekaisuma, sviedrējoša, urīndzenoša, antibakteriāla, atkrēpojoša, nomierinoša, brūces dziedinoša iedarbība. Nedaudz pazemina asinsspiedienu un novērš miega traucējumus. Uzlējumu lieto podagras, reimatisma un kuņģa un zarnu iekaisuma, caurejas, aterosklerozes, saaukstēšanās slimību dziedināšanai. Pretaudzēju aktivitāte. Nierakmeņu gadījumos; pie urīnceļu saslimšanas.

Vībotne, parastā

полынь обыкновенная

Ķīmiskais satāvs
Ēteriskā eļļa, flavonoīdi, miecvielas, alkaloīdi, askorbinskābe, u.c bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Antiseptiska, temperatūru pazeminoša, pretiekaisuma, pretsāpju, nomierinoša iedarbība. Rosina ēstgribu, uzlabo gremošanas sistēmas darbību, regulē menustrālo ciklu. Nierakmeņu un urīnpūšļa akmeņu, epilepsijas, bezmiega, pastiprinātas nervozitātes gadījumā. Lakstu galotnītes pirms ziedēšanas, kā arī neizplaukušus ziedu kurvīšus izmanto pie trekniem ēdieniem kā garšvielu.

Vīgrieze

лабазник вязолистый, таволга вязолистая

Ķīmiskais sastāvs
Ēteriskās eļļas, miecvielas, brīva salicilskābe, flavonoīdi, C vitamīns, kumarīni u.c. bioloģiski aktīvas vielas.
Iedarbība, lietošana
Organismu spēcinoša, baktericīda, nomierinoša, sāpes mazinoša, pretiekaisuma, sviedrējoša, savelkoša, urīndzenoša, žultsdzenoša, gremošanu veicinoša, vielmaiņu normalizējoša, brūces dziedinoša iedarbība. Vīgriezi lieto neirožu, paātrinātas sirdsdarbības, miega traucējumu, stresa novēršanai. Vīgrieze paplašina asinsvadus un palēnina sirdsdarbības ritmu. Izmanto kulinārijā.
Uzmanīgi!
Nelietot, ja nevar lietot medikamentus, kuru sastāvā ir salicilskābe (aspirīns). Nav ieteicams lietot, ja ir gastrīts un kuņģa čūla. Nav ieteicams grūtniecēm! Pārdozēšana var izraisīt sliktu dūšu.